КІБЕР безпека – як не стати «зброєю» в руках агресора
Сьогодні, в умовах війни, ризики для дитини потрапити у контакт із системою правосуддя суттєво зростають.
Набувають поширення нові форми злочинності (вербування і використання дітей у збройному конфлікті, втягнення дітей у злочинну діяльність, тощо).
У підлітковому віці людина стає найбільш чутливою до соціальних небезпек в силу ряду обставин: недостатній життєвий досвід, надмірна допитливість та довіра, прагнення заробити «легкі» гроші.
Повномасштабна війна кардинально змінила життя кожного українця, а разом із тим і всі сфери суспільного життя. Не оминули ці зміни і сферу поширення інформації в мережі Інтернет, бо військова агресія з боку РФ набула інших масштабів, поширившись і на кіберпростір.
У цей непростий для нашої країни час увесь інформаційний простір фактично стає плацдармом, а інформаційні портали, вебресурси, поштові сервіси, телеграмканали, так звані блогери, спільноти у соціальних мережах тощо – інструментами. В умовах гібридної війни ця інформаційна агресія, яку організовують і координують спецслужби РФ, зростає в рази.
Так, коли на початку війни діти втягувались ворогом у злочинну діяльність, пов’язану з розповсюдженням інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ, то на сьогодні неповнолітні стають учасниками в організації терористичних актів на території України.
Наведемо декілька прикладів.
Так, п’ятьом жителям обласного центру, із яких двоє - неповнолітні особи, у листопаді 2024 року повідомлено про підозру у скоєнні терористичного акту шляхом вчинення вибуху, що створило небезпеку для життя і здоров’я людей, з метою залякування населення, за попередньою змовою групою осіб за ч. 2 ст. 258 КК України.
Як установлено під час розслідування, 15 річний мешканець обласного центру за допомогою месенджеру «Telegram» вирішив заробити. З цією метою у вказаному застосунку він познайомився з невідомою особою, яка запропонувала йому заробляти на виготовленні саморобних вибухових пристроїв.
Після обіцянки замовника виплатити винагороду, неповнолітній свідомо, для отримання допомоги у вчиненні вказаного злочину, залучив знайомих йому осіб.
У подальшому, дотримуючись інструкцій замовника, за допомогою придбаних предметів й речовин, групою осіб було виготовлено саморобний вибуховий пристрій, який у подальшому розміщено на відкритій ділянці біля адмінбудівлі. Також для фіксації теракту поблизу місця злочину розмістили відеокамеру.
Надалі неповнолітній, використовуючи месенджер «Telegram», проінформував замовника про виконання поставленого завдання, після чого у місці встановлення пристрою пролунав вибух, внаслідок чого отримали порання особи, які проходили у цей час біля місця вибуху.
Також у першому кварталі 2025 року двом неповнолітнім особам повідомлено про підозру у замаху на вчинення терористичного акту ( ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 258 КК України) та у готуванні до терористичного акту (ч.1 ст. 14, ч .2 ст. 258 КК України).
Встановлено, що у всіх випадках залучення неповнолітніх до протиправної діяльності відбувалось через «Telegram» у повідомленнях про надання роботи, пов’язаної з ризиком, за відповідну плату з метою вчинення диверсій або перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України.
Саморобні вибухові пристрої неповнолітні виготовляли під контролем «кураторів» та в подальшому залишали чи намагались залишити в обумовлених місцях.
Наразі також слідчим Управлінням СБУ здійснюється досудове розслідування кримінальних проваджень за фактами вчинення неповнолітніми особами диверсії, зокрема, пошкодження об’єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення (ч. 2 ст. 113 КК України).
Причетними особами до вчинення вказаного особливо тяжкого кримінального правопорушення стали дівчата, які виконуючи вказівки «кураторів» вчинили підпал релейної шафи Південно-Західної залізниці.
Звертаю увагу, що правоохоронними органами в межах доби всіх причетних до скоєння кримінальних правопорушень встановлено. Особам, які підозрювались у вчиненні терористичних актів обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою. Обіцяні замовником кошти від вчинення неправомірних дій ніхто з неповнолітніх не отримав.
Відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258 КК України, встановлена у виді позбавлення волі від 7 до 12 років.
За вчинення диверсії (ч. 2 ст. 113 КК України) передбачена відповідальність для неповнолітніх на строк 15 років.
Необхідно враховувати, що дії, які підривають національну безпеку України та становлять безпосередню загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності, конституційному ладу, громадському порядку та правам інших людей, а також які вчинені з метою ослаблення держави, заподіянню шкоди здоров’ю та життю людей призводять до відповідальності, встановленої законом.
Підсумовуючи викладене, слід зауважити:
-
Всі такі заробітки це робота на ворога, Росію. Вони приносять шкоду ЗСУ, інфраструктурі міст та інших населених пунктів, їх жителям, а також важливим та необхідним для нашої життєдіяльності об’єктам тощо.
-
Ніколи і ніхто не отримав за це коштів.
-
Навіть сама мала послуга чи завдання, яке ви виконаєте, є підгрунтям для подальшого шантажу вас і примушування до виконання інших більш небезпечних завдань.
-
Покарання за такі злочини є суворим від 5 до 15 років, і ніхто бавитись не буде.
-
Якщо вам відомо про такі факти або вас пробували залучити до вчинення протиправних дій, зверніться до батьків, вчителів чи правоохоронних органів і повідомте їх про це. Кримінальна відповідальність, у такому разі, не настає.